یا علی مدد

سفارش امام زمان (عج) به نماز اول وقتمرحوم کلینی از زهری نقل کرده که گفت: مدت های مدیدی در طلب حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بودم و در این راه اموال فراوانی (در راه خدا) خرج کردم اما به هدف نرسیدم تا اینکه به خدمت محمد بن عثمان رسیدم و مدتی در خدمت او بودم تا روزی از او به التماس خواستم که مرا به خدمت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ببرد . محمد بن عثمان پاسخ منفی داد ولی در مقابل تضرع بسیار من سرانجام لطف کرد و فرمود: فردا اول وقت بیا .

فردای آن روز اول وقت به خدمت محمد بن عثمان رفتم . دیدم جوانی خوش سیما و خوشبو همراه اوست و به من اشاره کرد که: این است آن کس که در طلبش هستی .

به خدمت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف رفتم و آنچه داشتم مطرح کردم . ایشان جواب مرا فرمود ، تا به خانه ای رسیدیم و داخل خانه شد و دیگر حضرتش را ندیدم . در این ملاقات ایشان دو بار به من فرمود: از رحمت خود به دور است کسی که نماز مغرب را به قدری به تاخیر بیندازد تا ستاره ها نمایان شوند .


كمال نماز در اول وقت امام باقر علیه السلام فرمودند: هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفید و درخشان به سوى صاحبش باز مى گردد و به او خطاب مى كند: از من مواظبت نمودى خدا تو را حفظ كند، و هرگاه در غیر وقت خود و بدون شرایط بالا برود، سیاه و تاریك به سوى صاحبش باز مى گردد و به او مى گوید مرا تباه ساختى، خدا تو را نابود كند .

محبوبیت نماز در وقت
امام صادق علیه السلام فرمودند: بهترین اعمال نزد خداوند، نماز اول وقت است پس از آن نیكى به پدرو مادر، و سپس جهاد در راه خدا است .

ضایع نمودن وقت نماز
حضرت محمد صلی الله علیه وآله فرمودند: شیطان همیشه از مؤ من مى ترسد تا زمانى كه بر نمازهاى پنجگانه محافظت دارد و در وقتش به جا مى آورد، اما هنگامى كه وقت نماز را ضایع كرد بر او جرات پیدا مى كند و او را در گناهان بزرگ مى اندازد .

تأخیر نماز و محرومیت از شفاعتحضرت محمد صلی الله علیه وآله فرمودند: فرداى قیامت شفاعت من به كسى كه نماز واجب را تا پس از وقت آن به تاخیراندازد، نخواهد رسید .

نماز در وقت خودش
امام صادق علیه السلام فرمودند: نماز واجب را در وقت خودش بخوان، مانند كسى كه نماز وداع مى خواند و مى ترسد كه بعد از این توفیق نماز خواندن نیابد .


مذمت تأخیر نماز

حضرت محمد صلی الله علیه وآله فرمودند: سه چیز را نباید تاخیر انداخت، نماز همین كه وقت آن رسید، و برداشتن جنازه وقتى آماده شد، و شوهر دادن بیوه وقتى هم كفو خود را یافت .
امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: ملعون است، ملعون است، كسى كه نماز صبحش را تاخیر بیندازد تا زمانى كه ستارگان محو شوند .


تأثیر نماز اول وقت حضرت محمد صلی الله علیه وآله فرمودند: بنده اى (نمازگزار) كه اهتمام و مواظبت به اوقات نماز نماید، و مواضع آفتاب را براى وقت نمازش دقت كند، من ضمانت مى كنم براى او در دم مرگ، راحتى را و دفع و رفع هموم و درد و اندوه و نجات از آتش جهنم را .

پاداش نماز اول وقتامام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: موسى با خداوند سخن گفت و از پروردگار خویش پرسید: خدایا! پاداش كسى كه نمازش را اول وقت مى خواند چیست؟ خداوند تبارك و تعالى فرمود: خواهش و خواسته او را برآورده مى كنم و بهشت را بر او مباح مى گردانم .

نماز اول وقت نورى از در قیامت 
حضرت محمد صلی الله علیه وآله فرمودند: كسى كه نمازهاى پنج گانه اش را با طهارت كامل در اول وقت به جا آورد، این نماز در قیامت براى او نور و برهان است و كسى كه نمازش را ضایع كند، با فرعون و هامان محشور خواهد بود .

لذت نماز اول وقتنماز اول وقت رو چه جوری حفظ كنیم؟
چه جوری لذتش رو بیشتر احساس كنیم؟

تا حالا متوجه این قضیه شدی که چرا بعضی مواقع نسبت به انجام بعضی از کارها استرس داریم که به موقع انجام شود...!؟ مثلا از مدت ها قبل منتظر رسیدن موعد بازی استقلال و پیروزی هستیم...!؟ یا مثلا در وقتی معین منتظر اعلام نتایج یک مسابقه و یا هر چیز دیگه ای...
دلیلش هم اینه که اونا برامون مهم هستن و نمی خواهیم فرصتی رو که برامون ایجاد شده رو از دست بدیم. درباره نماز اول وقت هم همین طوره... برای حفظ نماز اول وقت اول از همه باید انگیزه و اهمیت برپایی اونو تو خودت تقویت کنی...!
برپایی و اقامه نماز خوندن، در واقع ارتباط با بهترین و نزدیکترین کسیه که تو زندگی هر وقت کاری پیش میاد میریم سراغش...! اما چرا فقط باید موقع گرفتاری هامون بهش توجه کنیم...!؟ نمازی که اول وقت خونده بشه، در واقع از توجه و اهمیتیه که ما برای بهترین دوست زندگیمون قائل هستیم.
از طرفی وقتی بدونیم که امام زمانمون هم اول وقت نماز بجا میارند، در واقع اول وقت نماز خوندن ما چه لذتی داره...!؟ واقعا اگر درکش کردیم ازش دست بر نمی داریم. با لحاظ این دو امر عاشق این هستیم که موعد نماز فرا برسه و ما اول وقت نماز، به معراج الهی بشتابیم. تازه گذشته از این حس، دونستن فضیلت نماز اول وقت، ترغیبی میشه که از دستش ندیم. پیامبر بزرگ اسلام می فرمایند: فضیلت نماز اول وقت بر نماز آخر وقت مثل فضیلت آخرت بر دنیاست...
با این حال برای این که نمازمان همیشه اول وقت اداء بشه، علاوه بر تقویت شناخت و انگیزه از برپایی اون می تونیم مواردی رو در عمل رعایت کنیم که تو این هدفموفق بشیم مثل: برپایی نماز اول وقت به صورت جماعت، شرکت در مساجد و اقامه نماز اول وقت به صورت جماعت موجب عادتمون میشه تا همیشه این دغدغه رو داشته باشیم که اول وقت یک کاری رو انجام باید داد... و اون هم نمازه، تازه وقتی نتونستیم به مسجد بریم تو خونه هم این فکر و دغدغه به سراغمون می یاد.
در کنار این موارد می تونیم، مواردی رو که برای قبل از نماز و بعد از اون سفارش شده رو انجام بدیم تا نمازمون کمال لذت و شادابی رو داشته باشه... سعی کنیم تو نمازهامون حضور قلب داشته باشیم. برای حفظ و تداوم این حالت، تا اونجایی که توانایی شو داریم باید تلاش کنیم افراط و تفریط هم که تو هر کاری مضره. تو نماز خوندن و کلاً عبادت هم مواقعی پیش میاد که حال بیشتری نسبت به معنویات داریم، اون موقع می تونیم که نمازمون رو با تمام شرایط و مستحبات به جا بیاوریم تا کمال لذتش رو احساس کنیم. اما وقتی دلمون زیاد حوصله معنویات رو نداره ـ البته حتما دلیلی دارد که الان جای بحثش نیست ـ نباید زیاد فشار بیاریم بلکه صرف انجام واجبات باشه.
خلاصه این که نماز خوندنمون باید با افعال و کردار روزمره ما هم هماهنگی داشته باشه. هر چقدر نمازمون عاشقانه تر باشه .. کارهای روزمره ما هم باید متناسب با اون باشه... وقتی اینطور شد می تونیم بگیم که نمازمون زیبا شده چون افعالمون تأثیر تو نمازمون داشته و بالعکس...!
اقامه نماز و ارتباط دوستانه ما با خدا نشونه بندگی ما به این خالق بی همتاست، چه خوبه که این احساس نیاز و بندگی رو به زیبایی هر چه تمام تر نشون بدیم...!
دوست خوبم، امیدوارم، به مصداق ... اول الوقت رضوان الله ... همیشه با برپایی نمازی عاشقانه و اول وقت، رضایت و دوستی خودمان را با این مهربان مستحکم تر کنیم.نگارش در تاریخ جمعه بیست و هفتم تیرماه سال 1393 توسط حسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

الهم عجل لولیک الفرج
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
صلوات برای ظهور امام زمان؟

نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو